Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri ile Akademik İşbirliği, Erasmus ve Mevlana kapsamında toplam 114 ayrı anlaşması bulunan üniversitemiz, öğrencilerine eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında görme fırsatını sunmaktadır.

Öğrencilerimiz değişim programlarına 2. sınıftan itibaren katılım sağlayabilmektedir. Öğrencilerimiz Erasmus ve Mevlana kapsamında yurtdışındaki ülkelere yapmış oldukları hareketlilikler için gidilen ülkeye göre aylık hibe almaktadırlar. Genel Not Ortalaması ve dil yeterliliği ile seçilen öğrencilerimiz verilen kontenjanlar dâhilinde sıralamaya girdikleri takdirde bu hibeyi almaya hak kazanırlar.

Hareketlilik sağlanan ülkeler arasında Erasmus+ KA103 projeleri ile en çok Avrupa ülkeleri yer almaktadır. Her proje döneminde onlarca öğrencimiz ve akademik/idari personelimiz öğrenim görme, staj yapma, ders verme ve eğitim alma imkânına sahiptir.

Üniversitemizce ilk kez 2008 yılında Erasmus hareketlilikleri için yapılan başvurumuz 2009 yılında kabul edildi ve 2009-2010 akademik yılında ilk hareketliliklerini 6 öğrencisini Georg-August-Universität Göttingen Üniversitesi’ne öğrenim hareketliliği ile, 4 öğretim üyesini çeşitli üniversitelere göndererek başlayan Bartın Üniversitesi, bugün 26 üniversite ile 53 anlaşma çerçevesinde 11 Avrupa ülkesine hareketlilik sağlayabilmektedir.

Bugüne kadar onlarca öğrencimizi hareketlilik faaliyetleri ile göndermemizin yanı sıra aynı zaman farklı ülkelerden onlarca öğrencimiz üniversitemizde eğitim görmektedir. Erasmus+ programı ile İspanya ve İtalya’dan gelen öğrencilerimizle sadece öğrenci gönderen bir yükseköğretim kurumu değil aynı zamanda öğrenci kabul eden de bir kurumdur. Personel hareketliliği ile her yıl farklı üniversitelerden öğretim üyeleri de üniversitemizde ders vermek için ziyaret etmektedir.

Uluslararası İlişkiler ve Erasmus Koordinatörlüğü, Erasmus hareketlilik faaliyetlerine 2014-2020 yıllarını kapsayan Erasmus Yükseköğretim Beyannamesi (ECHE/Erasmus Charter for Higher Education) belgesi ile devam etmektedir.

Detaylı bilgi ve güncel üniversite listemiz için http://ir.bartin.edu.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.Bartın Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © 2016